Co zrobić, gdy zaginie pies?

0

Zaginięcie psa jest dla jego właściciela ogromnym dramatem. Nie wiadomo, co się dzieje z pupilem, czy nie jest głodny, czy rozpaczliwie nie szuka drogi do domu. Takie myśli potrafią zrujnować psychicznie. Najlepszym, co można zrobić w takiej sytuacji, jest rozpoczęcie poszukiwań, ale nie na chybił trafił. Sprawdź, jak się zachować, jeśli Twój pies zaginie.

  1. Poczekaj na niego w miejscu, w którym Cię ostatnio widział – pies doskonale radzi sobie z odnajdywaniem drogi, nawet jeśli znajduje się wiele kilometrów od miejsca, w którym rozstał się z właścicielem. Dlatego w sytuacji, gdy pupil uciekł podczas spaceru, poczekaj na niego dokładnie w tym samym miejscu – przynajmniej kilkanaście minut, cały czas nawołując psa.
  2. Idź do domu tą samą trasą – jeśli codziennie pokonywaliście z psem tę samą drogę z domu do parku i z powrotem, to teraz nie zmieniaj trasy. Jest duża szansa, że Twój pupil będzie na Ciebie czekać na którymś odcinku doskonale znanej sobie drogi. Przy okazji pytaj też napotkanych przechodniów, czy nie wiedzieli Twojego psa.
  3. Zadzwoń do schroniska dla zwierząt – i to natychmiast po tym, jak wrócisz do domu i stwierdzisz, że psa nadal nie ma. Zagubione zwierzęta szybko trafiają do schronisk, dlatego właśnie tam warto wykonać pierwszy telefon, podać rysopis pupila, podesłać zdjęcie mailem i poprosić o informację, gdy tylko podobnie wyglądający pies trafi do schroniska. Kolejny telefon wykonaj natomiast do straży miejskiej – z reguły ludzie właśnie tej służbie zgłaszają przypadki błąkających się po ulicach psów.
  4. Ogłoszenia – jeśli pies nie znajdzie się w ciągu doby, zacznij rozwieszać ulotki o zaginięciu pupila – najlepiej z wyznaczoną nagrodą za pomoc w znalezieniu psa. Ulotki rozwieś w odległości do kilku kilometrów od miejsca, w którym zwierzę zaginęło. Oczywiście skorzystaj też z dobrodziejstwa Internetu – daj ogłoszenie na OLX, Gumtree, na forach dla miłośników psów, na forum Twojego miasta czy powiatu. To znacznie zwiększa szansę na odnalezienie pupila.
  5. Szukaj na własną rękę – każdy troskliwy właściciel musi poświęcić sporo czasu na czynne szukanie swojego psa. Najlepiej rób to późnym wieczorem lub w nocy oraz wcześnie rano. Wtedy jest najciszej i rośnie szansa, że zwierzak usłyszy Twoje nawoływanie. O pomoc w poszukiwaniach poproś też rodzinę czy przyjaciół.

Jeśli pies nie odnajdzie się przez wiele tygodni, trzeba zacząć oswajać się z myślą, że prawdopodobnie trafił do nowego domu lub został potrącony przez samochód. Nigdy jednak nie warto tracić nadziei, bo znane są przypadki powrotu zaginionych psów do swoich domów po miesiącach, a nawet latach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *