Poradnik adopcyjny

Poradnik adopcyjny
Pies przygarnięty przez nas ze schroniska może stać się naszym najbardziej oddanym przyjacielem na najbliższe kilkanaście lat. Jeśli zdecydowałaś się na wzięcie psa ze schroniska musisz być przygotowany na wszelkie zachowania jakie mogą się mu przytrafić. Trzeba również pamiętać, że jest to zwierze boleśnie doświadczone przez życie i jego zachowania czasami mogą odbiegać od zachować zwierząt, które nigdy nie spotkało nic złego ze strony człowieka.
Aby pomóc Ci przygotować się na przybycie nowego domownika stworzyliśmy listę zachowań jakich możesz się spodziewać i rzeczy, które ułatwią zwierzęciu adaptację w nowym otoczeniu.
1. Czasem zdarza się, że adoptowane psy sprawiają problemy. To normalne, że na niektóre sytuacje reagują inaczej niż inne psy. W razie problemów warto szukać pomocy w Internecie lub zapisać psa na odpowiednie szkolenie.
2. Pracownicy schroniska starają się udzielić jak najwięcej informacji na temat adoptowanego zwierzęcia, jednak często nawet oni mają szczątkowe informacje na temat przeszłości zwierzęcia.
3. Postaraj się zrozumieć zachowanie psa. Postaw się w jego sytuacji. Trafia do zupełnie nowego otoczenia i stres z tym związany jest ogromny. Najlepiej, jeśli po przybyciu do domu pozwolisz psu odpocząć przez kilka dni.
4. Przygotuj dla psa bezpieczny azyl w którym będzie mógł poczuć się bezpiecznie. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład klatka przykryta kocem, która da zwierzęciu nieco intymności. Daj mu spokój i zapewnij wodę do picia. Często stres związany z przeprowadzką jest tak silny, że przez kilka pierwszych dni pies odmawia jedzenia.
5. Stres i zmiana diety może obniżyć odporność psa, dlatego warto poczekać kilka dni z kąpielą, aby pies się nie przeziębił. Pierwsze noce mogą być ciężkie dla domowników, ponieważ pies może reagować nerwowym szczekaniem na wszystkie niepokojące go odgłosy.

Staraj się wykorzystać każdy moment, gdy pies z własnej inicjatywy podchodzi do Ciebie, na przykład poprzez karmienie z ręki. Zwierze musi się przekonać do dobrych intencji nowych właścicieli. W pierwszych dniach pies może bać się wychodzić na dwór i załatwiać potrzeby fizjologiczne w domu. Nie możesz reagować nerwowo, bo pies nie roibił tego specjalnie. Być może nigdy wcześniej nie mieszkał w domu i nie wie gdzie ma się załatwiać. W czasie pierwszych spacerów miej psa zawsze pod kontrolą i staraj się wybrać na spacery miejsca bezpieczne i spokojne. Na początku zawsze trzymaj psa na smyczy. Z czasem do obroży można przyczepić sznurek, który będzie luźno ciągnął się za psem. W przypadku gdy pies postanowi odbierz od ciebie możesz nadepnąć na linkę i zawsze mieć zwierze pod kontrolą. Pies jest zwierzęciem uwielbiającym zachowania rytualne. Przez pierwsze tygodnie pobytu psa w nowym miejscu starajcie się wraz z domownikami działać wedle wcześniej ustalonych zasad. Ułatwi to zwierzęciu adaptację oraz pomoże wyeliminować niepożądane zachowania psa. Psy schroniskowe źle znosi samotność i w czasie nieobecności właściciela niszczą różne rzeczy w przejawie frustracji. Warto przygotować psu bezpieczne miejsce, w którym będzie przebywać w trakcie nieobecności właściciela.

W relacjach adoptowanym zwierzęciem kieruj się swoim sercem i intuicją. Jeśli poprowadzisz psa w sposób zrównoważony szybko nawiążecie silną więź i wasze wspólne życie będzie układało się bardzo dobrze.

Zanim zaadoptujesz

Jest wiele powodów dla których człowiek decyduje się zaadoptować psa ze schroniska. Większość tych ludzi ma po prostu dobre serce i wzrusza ich los porzuconych zwierząt. Są również tacy, którzy szukają oryginalnego prezentu, psa stróżującego do budy lub rasowego psa bez większych kosztów. Zawsze staramy się dokładnie przeprowadzić wywiad z kandydatem na właściciela, ponieważ trudno podczas pierwszego kontaktu ocenić prawdziwe intencje zgłaszającej się do nas osoby. Zwykle decyzja o zakupie zwierzęcia jest podejmowana pod wpływem chwili, jednak przestrzegamy przed takimi decyzjami. Konsekwencją naszych decyzji jest dalszy los żywej istoty, a błędna decyzja doprowadzi do cierpienia niewinnego zwierzęcia.

Decyzja o zabraniu ze schroniska zwierzęcia wiąże się z całkowitą zmianą swojego życia i konieczność pójścia na wiele kompromisów. Pies będzie z nami przez najbliższe kilkanaście lat i w tym czasie będziemy musieli planować wszystkie wyjazdy z myślą o pupilu, znaleźć czas na wychodzenie z psem na spacery kilkukrotnie w ciągu dnia.

Adoptowany pies zawsze może sprawić nowemu właścicielowi niespodzianki i zacząć sprawiać kłopoty. Nie są to celowe zachowania wynikające e złośliwości zwierzęcia. Wszelkie jego zachowania wynikają ze złych doświadczeń jakie stały się jego udziałem zanim znalazło się w schronisku. Musimy zdawać sobie sprawę, że nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkich zachowań zwierzaka. Jesteśmy zobowiązani aby zapewnić bezpieczeństwo jemu i innym.

Decyzję o adopcji najlepiej przemyśleć na spokojnie i to kilkukrotnie, ponieważ zwierze które chcemy przygarnąć staje się od nas całkowicie zależne na całe swoje życie. Zwierze nie rozumie dlaczego jego ukochany pan nagle go opuścił, porzucił w lesie lub wyrzucił z samochodu. Musimy dokładnie przemyśleć czy aby na pewno stać nas na codzienne karmienie, opiekę weterynaryjną i pielęgnację. Czy mamy wystarczająco dużo wolnego czasu aby w ciągu dnia znaleźć dla naszego czworonogiego przyjaciela przynajmniej dwie godziny.

Warunki adopcji:

  1. Osoba pragnąca zaadoptować zwierze musi mieć ukończone 18 lat i przyjść do nas z dowodem tożsamości z adresem zameldowania.
  2. Jeżeli chce zaadoptować psa musi przynieść ze sobą smycz i obrożę, w przypadku adopcji kota transporter, aby zwierze bezpiecznie dotarło do nowego domu.
  3. W pierwszej kolejności należy udać się do biura schroniska, aby wypełnić ankietę przed adopcyjną i pozyskać informacje na temat zwierząt.
  4. Wszystkie psy w schronisku są zaczipowane, zaszczepione i odrobaczone . gdy wybierzesz już psa udaj się do biura, aby uzyskać dodatkowe informacje o zwierzęciu.
  5. Jeśli zdecydujesz się na adopcję, pracownik schroniska pomoże w wypełnieniu dokumentów i będzie można zabrać zwierzaka do domu.